Decimals and Fractions Practice Questions
Directions: You MAY use your calculator.
1 3
1. A wooden flooring strip is 20 inches long. If you cut off 4 inches from
2 4
one end, what will be the new length of the strip in inches?
3
A. 16
4
1
B. 16
4
3
C. 15
4
1
D. 15
4
2. A box of cereal costs $4.69. The package label says that the box
contains 19 servings. What is the cost of 1 serving to the nearest cent?
A. $0.02
B. $0.25
C. $0.47
D. $2.46
3. How much would a computer system cost if it is priced as shown below?
Pay $200 down and make 12 monthly payments of only
$98.85.
A. $3586.20
B. $2400.00
C. $1386.20
D. $1186.20
1
4. Unleaded gasoline sells for $2.869 per gallon. How much would 10
2
gallons cost? (Round your answer to the nearest cent.)
A. $13.40
B. $28.69
C. $30.12
D. $301.20
1 3 3
5. Three packages weigh 1 pounds, 4 pounds, and 2 pounds. What
2 4 10
is the average weight, in pounds, of the packages? (Hint: Add the weights,
then di vide by the number of packages.)
A. 2.14
B. 2.85
C. 4.75
D. 8.55
6. Gina is paid $8 an hour. If she earned $258 in 1 week, how many hours
did she work?
1
A. 34
2
1
B. 32
3
1
C. 32
4
1
D. 32
5
1 1
7. A developer plans to build homes on 20 acres. She estimates that 6
2 4
1
acres will be used for roads. The remaining land will be divided into -
4
acre lots. How many lots can the subdivision include?
A. 7
B. 57
C. 81
D. 107
8. A school buys 1000 white-board markers. Below is the price per marker
for two brands. How much did the school save by buying Brand A instead
of Brand B?
Brand A: $0.27 each
Brand B: $0.36 each
A. $0.09
B. $0.90
C. $9.00
D. $90.00
Questions 9 and 10 refer to the following information.
9. Ray is a veterinarian at the small-animal clinic. He has four
appointments scheduled for Monday morning: two new- patient
appointments, a serious injury visit, and a dental scaling. In hours, how
much time should these appointments take?
3
A. 2
4
1
B. 3
2
3
C. 3
4
D. 4
1
10. Jennifer works 3 hours each morning at the clinic. How many routine
2
physicals could she complete in one morning?
A. 4
B. 9
C. 10
D. 11
11. A minor-league baseball stadium has 6000 seats. On Beach Towel
Night, the stadium sold 5500 of its available seats. What fraction of the
seats were sold?
5
A.
6
8
B.
9
9
C.
10
11
D.
12
12. The City Center parking garage charges $3.50 for the first hour and
1
$1.25 for each additional hour. How much would it cost to park at the
2
1
garage for 2 hours?
2
A. $4.75
B. $6.25
C. $7.25
D. $9.75
13. Susan scheduled 84 appointments for patients at a hospital outreach
clinic. Only 56 patients kept their appointments. What fraction of the
scheduled appointments were kept?
Write your answer on the line below.
14. This portion of a gas bill compares a household’s natural gas usage for
December of this year and last year.
How many more therms of natural gas did the household use in December
of last year than in December of this year? Express your answer as a
decimal.
Write your answer on the line below.
15. Jim and Carl have until 1 p.m. to load 250 boxes. By 12:30 p.m., 175 of
the boxes are loaded. What fraction of the boxes has NOT been loaded?
1
A.
5
3
B.
10
3
C.
5
7
D.
10
16. On the number line below, what is the value of A minus B?
1
A.
4
5
B.
8
7
C.
8
1
D. 1
8
17. Scott is driving about 380 miles from Los Angeles to San Francisco. He
3
plans to cover of the distance before noon. How many miles does he
4
plan to drive before noon?
A. 285
B. 254
C. 126
D. 95
2
18. A cookie recipe calls for 1 cups of sugar. If you wanted to make half
2
the quantity shown in the recipe, how many cups of sugar would you use?
2
A.
5
2
B.
3
3
C.
2
1
D. 1
6
Question 19 is based on the following information.
19. Which of the following shows the drill bits arranged in order from least
to greatest in size?
A. cutter, bevel, classic, core box
B. core box, bevel, classic, cutter
C. bevel, classic, cutter, core box
D. core box, classic, bevel, cutter
1
20. Joe is going to order a pizza. He will eat at least of it. If he’s very
2
7
hungry, he might eat as much as of it. Place two points on the number
8
line below to represent the minimum fraction of the pizza Joe might have
left over and the maximum fraction of the pizza Joe might have left over.
21. A project should take no more than 60 hours. If John can spare 7.5
hours per day to work on the project, what is the maximum number of
days it will take him to finish?
A. 6
B. 7
C. 8
D. 9
5
22. How many miles would a map distance of inch represent if 1 in =
8
240 mi?
A. 40
B. 130
C. 150
D. 200
2 3
23. A survey shows that of all homeown-ers have a pet. Of those,
3 4
have either a dog or cat. Of the homeowners surveyed, what fraction has
either a dog or a cat?
1
A.
2
3
B.
4
5
C.
7
6
D.
7
24. At Wyman Shipping, 140 employees work during the day shift. At
2
night, the crew is the size of the day shift. How many workers are
5
scheduled to work the night shift?
A. 28
B. 56
C. 70
D. 94
Question 25 refers to the following map.
The map below shows the distance, in miles, between four stores.
25. Maya drives a van that delivers supplies to each of the stores. On
Friday, she traveled the following route.
Store A to Store B
Store B to Store C
Store C to Store D
Store D to Store C
Store C to Store A
How many miles did she drive in all?
A. 13.9
B. 15.1
C. 17.9
D. 19.1
1 3
26. From a wooden dowel 1 2 feet long, Jamie cut two pieces, each 3
2 4
feet long. How long, in feet, is the remaining piece?
3
A. 8
4
1
B. 7
2
1
C. 6
2
D. 5
27. Luis bought 20 shares of stock, priced at $26.38 per share. He also
paid an $8 transaction fee. How much did he pay for the shares and the
fee?
A. $687.60
B. $535.60
C. $527.60
D. $519.60
28. A mat board is 60 inches wide. How many strips measuring 0.75
inches wide can be cut from the board? (Assume no waste from the cuts.)
Write your answer on the line below.
________________________
1
29. Of his take-home pay each month, Jerry spends on a car payment
6
1
and on food. What fraction of his take-home pay is left after paying for
4
these two items?
Write your answer on the line below.
________________________